کفشدوزک‌ سرنارنجی Cryptolaemus montrouzieri

حشرات مفید باغ انار / کفشدوزک‌ سرنارنجی Cryptolaemus montrouzieri

     کفشدوزک‌Cryptolaemus montrouzieri  گونه‌ای از کفشدوزک‌های خانواده Coccinellidae  و از مهم‌ترین دشمنان طبیعی شپشک‌های آردآلود است . طول این کفشدوزک در حدود چهار تا پنج میلی ‌متر است و بدنی قهوه‌ای و سری نارنجی رنگ دارد.

     این کفشدوزک پنج روز پس از جفت‌گیری، شروع به تخم‌گذاری در داخل توده های تخم شپشک های آرد آلود می کند و در مدت عمر خود قادر است حدود ۵۰۰ تخم شپشک آرد آلود را مورد تغذیه قرار بدهد.

     لاروها و حشرات بالغ این کفشدوزک از تخم ، لاروهای سنین اولیه ، لاروهایی که به رشد کامل رسیده اند و همچنین مراحل مختلف رشدی شپشک های آرد آلود تغذیه می کنند.

     درجه حرارت تاثیر فوق‌العاده زیادی بر سیکل زندگی و تغذیه این کفشدوزک‌ها دارد . بعنوان مثال ، در دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد هر لارو کفشدوزک حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوره سنی ۲ و ۳ شپشک‌های آردآلود را مورد تغذیه قرار می‌دهد تا به رشد کامل برسد.

کفشدوزک‌ Cryptolaemus montrouzieri

     درجه حرارت همچنین تاثیر فوق‌العاده زیادی بر سیکل زندگی و دوره رشدی این کفشدوزک‌ها دارد. به عنوان مثال در ۳۰ درجه سانتی‌گراد، مدت زمان لازم برای رشد کامل این حشرات حدود ۲۵ روز می‌باشد اما در ۱۸ درجه سانتی‌گراد این مدت به ۷۲ روز افزایش می‌یابد.حداکثر کارآیی این کفشدوزک‌ها در دمای بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد بوده و در دمای زیر ۱۶ درجه سانتی‌گراد فاقد توانایی تولید مثل (غیرفعال) هستند. بهترین دما برای فعالیت این کفشدوزک‌ها ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *