کنه قرمز پاکوتاه انار

آفت کنه قرمز پاکوتاه انار

Tenuipalpus Punicae P.&.B

( Acari : Tenuipalpidae )

pomegranate red mite short leg

کنه قرمز پا کوتاه انار یکی از آفات مهم انار است که در تمام کشور انتشار دارد . رنگ کنه بالغ نارنجی روشن تا قرمز بوده و پس از بلوغ  و تغذیه ، لکه های سیاه رنگ در طرفین جانبی بدن آن ظاهر می شود .

در بین کنه های انار ، کنه قرمز پا کوتاه انار ، بیشترین ضرر را به درختان انار وارد می نماید.  این کنه با تغذیه از برگهای درخت انار ، باعث زرد شدن و خشک شدن برگها و در نهایت ضعف درخت و خشکیدگی سرشاخه های انار می گردد و در صورت تغذیه از میوه باعث کوچک ماندن میوه ، بد شکل شدن و در نهایت ترکیدگی انار می گردد .

علائم خسارت کنه قرمز پاکوتاه بر روی درخت انار :

شدت خسارت این کنه بستگی به درجه حرارت و ارتفاع منطقه داشته و هرچه ارتفاع کمتر باشد مقدار جمعیت و میزان خسارت افزایش پیدا می کند . در باغاتی که در ارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارند ، میزان خسارت به مراتب شدیدتر از باغات کوهپایه و ارتفاعات می باشد .

این کنه روی سطح زیرین برگهای گیاهان میزبان فعالیت داشته و آنها را به رنگ نقره ای و سپس زنگ زده در می آورد .

علائم خسارت این کنه در اوایل فصل چندان محسوس نیست ، زمانی که هوا رو به گرمی می گذارد ، علائم ابتدایی به صورت نقاط رنگ پریده در روی برگ درختان انار ظاهر می گردند و به تدریج با افزایش تراکم جمعیت کنه ها ، حالت خشکیدگی بروز نموده و به تدریج برگها شروع به ریزش می نمایند . در بعضی از مواقع شدت خسارت آنقدر زیاد می باشد که برگها حتی قبل از شهریور ماه ریزش نموده و درختان بدون برگ می شوند . در اواسط تابستان که جمعیت کنه در سرشاخه های درخت و روی برگها زیاد می گردد ، از فاصله دور قرمز رنگی در محل تجمع کنه ها بر روی شاخه درخت انار دیده می شود .

علائم خسارت کنه قرمز پاکوتاه بر روی میوه انار :

پوست میوه انار ، در ابتدا حالت رنگ پریدگی پیدا می کند و در نهایت به رنگ قهوه ای و خشکیده در می آید و پس از مدتی بطور کلی آب میوه خشک شده و 
میوه ها کاملاً هسته ای و غیرقابل استفاده می شوند . خسارت این کنه گاهی مواقع نیز باعث ترک خوردگی میوه می گردد . هرچه انار دارای پوست نازکتری باشد ، بیشتر مورد حمله این آفت قرار می گیرد .

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *