کنه انار چیست ؟

کنه انار چیست ؟

     کنه‌ها یکی از گروه‌های شاخه بندپایان Arthropoda بوده که به همراه عقرب ها، رتیل ها و عنکبوتیان در رده عنکبوتیان Arachnida و زیر رده Acari قرار میگیرند. کنه‌ها را به دو گروه کنه‌های گیاهی mites و کنه‌های حیوانی ticks تقسیم میکنند.

     کنه ها را به آسانی می توان از حشرات و عنکبوت ها تشخیص داد. کنه ها بدون بال بوده ، پاهای بندبند دارند ، دارای آرواره هستند و شاخک در سر دارند. کنه ها به طور معمول در مرحله بلوغ دارای چهار جفت پا می باشند . در حالی که حشرات ( بدون بال و بال دار) دارای سه جفت پا هستند .

     تفاوت کنه ها با عنکبوت ها در این است که  عنکبوت ها دارای بدن دو قسمتی هستند و  چهار جفت پا در قسمت جلوی بدن داشته و قسمت شکمی آنها توسط یک زائده به قسمت جلوی بدن وصل می شود، در صورتی که بدن کنه ها یکپارچه بوده و بند بند نمی باشد.

     کنه‌ها در انواع محیط های خشک، مرطوب و … و در تمام نقاط اعم از نواحی گرمسیر، سردسیر، یخ های قطبی، اقیانوس ها و حتی چشمه های آب گرم و غیره یافت میشوند.

   کنه ها زمستان را به صورت تخم و یا حشرات ماده بالغ در روی پوسته و لابه لای پولک جوانه درختان و یا داخل خاک سپری می کنند و در دوره فعالیت خود بین ۷ تا ۹ نسل دارند. تراکم کنه ها در دوره فعالیت  ،در سطح زیرین برگ درختان است .

     کنه‌های گیاهی از آفات درجه یک گیاهان محسوب میشوند که علاوه بر وارد کردن خسارت به گیاه و محصول آن  ، میتوانند از طریق انتقال ویروس ، ناقل بیماری برای گیاهان نیز باشند. به طور کلی نحوه خسارت کنه ها به گیاهان بدین صورت است که کنه ها با قطعات دهانی خاص خود که از نوع برنده – مکنده است ، در موقع تغذیه ابتدا نسج گیاه را پاره می کنند و پس از خروج شیره گیاهی آن را می مکند.

     کنه‌های گیاهی با تغذیه از شیره گیاهی ، باعث زرد شدن و خشک شدن برگها و در نهایت ضعف درخت و خشکیدگی سرشاخه های درخت می گردند . کنه ها در صورت تغذیه از میوه ، باعث کوچک ماندن میوه ، بد شکل شدن و در نهایت ترکیدگی میوه می شوند .

     اکثر کنه ها (به جز کنه پیچاننده برگ انار که در اوایل فصل هم فعال میباشد )در زمانی که گرمای هوا شدت میگیرد ، فعال شده و به درخت و میوه انار خسارت وارد می کنند.

   گرمای هوا، کم آبی، استفاده زیاد از ریز مغذی ها و سمپاشی بی رویه ، خسارت کنه های انار را تشدید می کنند

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *