کرم خراط انار / پروانه فری انار

کرم خراط ( پروانه فری ) انار   Zeuzera pyrina L

 کرم تنه درخت انار

    پروانه فری ، حشره ی کامل و بالغ شده کرم خراط است که دارای بالهای سفید رنگ با لکه های تیره فولادی می باشد . سینه ی پروانه فری سفید و شکم آن تیره رنگ است که در جنس ماده به یک تخمریز محکم و ثابت منتهی میشود.

     حشره ماده پروانه فری دارای شاخک های تماماً نخی شکل است ولی  شاخک حشره نر دو نیمه است . نیمه اول شاخک حشره نر پروش است که برای دریافت فرومون حشرات ماده طراحی شده و نیمه دوم ، نخی می باشد.

     عرض حشره کامل ماده با بالهای باز ۴۵ الی ۵۸ میلیمتر و عرض حشره کامل نر ۴۰ الی ۵۰ میلیمتراست. طول بدن حشره نیزبین ۱۸ الی ۲۸ میلیمتر میباشد.

     تخم های تازه حشره ، به رنگ سفید متمایل به زرد است که بتدریج ارغوانی کم رنگ شده و در مراحل آخر رشد خاکستری رنگ میشود.لاروهای آفت در مرحله آخر تکامل طولی  حدود ۵۵ الی ۶۰ میلیمتر دارند. سر لارو و پلاک پشت سینه اول بخوبی رشد کرده و رنگ آن سیاه است . سینه و شکم لارو به رنگ زرد و روی آن تعداد زیادی نقاط سیاه رنگ دیده میشود. وجود این خال ها آفت را از سایر چوبخوارها متمایز میکند. لاروهای اولیه به رنگ گلی بوده و فاقد خال هستند. شفیره قهوه ای روشن بوده و پس از خروج حشره کامل ، آن را در اول سوراخ لاروی ، میتوان دید.

     درختان گردو مطلوبترین میزبان برای این آفت می باشند و گاهی صدها لارو روی یک درخت تنومند گردو زندگی می کنند. خوشبختانه گردو و خسارت این آفت را تا حدودی تحمل می کند. اگرچه منبع آلودگی بسیار نامناسبی برای سایر درختان میوه به خصوص درختان سیب می باشد. به همین دلیل کنترل دقیق این آفت روی درختان گردو توصیه می شود.آفتی است بسیار پلی فاژ و از ۷۴ گونه گیاهی تغذیه می کند . این گونه آفت به عده زیادی از درختان میوه و درختان غیر مثمر حمله می کند. درختان سیب، گلابی، به، آلو، گیلاس، گردو، زیتون، انار، انگور، مرکبات و نارون از مناسبترین میزبانهای این آفت می باشند. در ضمن خسارت آن روی افرا، بیدمشک، بید، نارون و بلوط نیز گزارش شده است .

     این آفت زمستان را به صورت لارو در داخل تنه و شاخه های اصلی درختان سپری می کند. وجود آنها ، به وسیله توده های قهوه ای از فضولات و خاک اره که از سوراخ روی تنه و سرشاخه بیرون زده اند مشخص می شود. گاهی از این سوراخ شیره گیاهی نیز خارج می شود.

     در بهار لاروهای زمستانه به دو دسته تقسیم می شوند: آنهایی که در سن آخر لاروی هستند پس از تکمیل تغذیه در داخل دالانی که در تنه درختان ایجاد کرده اند و نزدیک به سوراخ خروجی است تبدیل به شفیره می شوند. در واقع لارو کامل قبل از شفیره شدن سوراخ خروجی را تعبیه می کند. گاهی قسمتی از بدن شفیره از سوراخ خروجی بیرون است. گروه دوم آنهایی هستند که اندازه کوچکتر داشته و هنوز تغذیه آنها کامل نشده است لذا یکسال دیگر در داخل تنه و سرشاخه ها به خسارت خود ادامه می دهند و در بهار سال بعد شفیره می شوند. اینها لاروهایی هستند که در آخر زمستان یا پاییز سال قبل از تخم خارج شده و فرصت کافی  برای تکمیل دوره لاروی نیافته اند.

     ظهور حشرات کامل ، تدریجی است و از اوایل خرداد تا اواسط شهریور ماه ادامه دارد. حشرات ماده معمولاً دارای شکم بزرگ و سنگینی هستند و اغلب قادر به پرواز نیستند به همین جهت به سادگی به وسیله پرندگان شکار می شوند ولی حشرات نر سبک و دارای شاخک پروش می باشند و اغلب شبها در اطراف چراغ جمع می شوند.

     هر حشره ماده قادر است ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ عدد تخم به طور دسته جمعی بگذارد. تخمها پس از حدود ۷ تا ۲۳ روز باز می شوند و لاروها پس از خروج متوجه سرشاخه ها و قسمتهای چوبی نشده ی درخت می شوند و از محل اتصال دمبرگ وارد شاخه ها می شوند. در این مرحله لاروها چندین بار ممکن است در سطح شاخه ها ظاهر شوند و جای خود را عوض کنند. سرشاخه هایی که مورد حمله اولیه لاروها قرار می گیرند اغلب خشک می شوند و برگهای خشکیده روی آنها تا زمستان باقی می مانند. لاروها به تدریج که رشد می کنند ، محل خود را عوض کرده ، وارد قسمتهای کلفت تر و چوبی تنه درخت می شوند و بدین ترتیب حتی تنه های به قطر ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر را هم آلوده می کنند. این حشره هر یک یا دو سال یک نسل ایجاد می کند.

نحوه ی ایجاد خسارت کرم خراط :

    لاروهای حشره ، چوبخوار بوده و در تنه و شاخه های درختان میزبان ، ایجاد دالان های طولی در عمق چوب نموده و باعث ضعف شدید درختان می شوند. خسارت اولیه از رگبرگها ، دمبرگها وشاخه های کوچک شروع شده و بتدریج به شاخه های بزرگتر منتقل میشود و در نهایت ، باعث خشکی سرشاخه ها  و حتی در صورت حمله به تنه اصلی درخت  ، باعث خشکی و مرگ درخت میشود.

روشهای جلوگیری از شیوع کرم خراط در باغات انار :

آبیاری صحیح : آبیاری بموقع و عدم تنش آبی در گیاه

تغذیه مناسب درختان : عدم وجود کمبود در گیاه و تقویت گیاه

هرس : هرس شاخه ها با آلودگی زیاد و آتش زدن آنها برای نابودی لارو های درون چوب و عدم نگهداری نمودن آنها در کنار باغ بعنوان قیم و ….

مبارزه فیزیکی با کرم خراط :

استفاده از سیم های مفتولی در داخل دالان و کشتن

استفاده از تله های فرمونی برای جذب و از بین بردن حشرات نر

استفاده از تله های نوری برای جذب و از بین بردن حشرات نر

مبارزه شیمیایی با کرم خراط :

     مبارزه شیمیایی علیه لاروهای سن اول در هنگام نفوذ به زیر پوست شاخه ، بهترین روش مبارزه شیمیایی با کرم خراط است . بایستی با دیده بانی های مکرر ، زمان مبارزه را مشخص نموده و با استفاده از سموم نفوذی قوی و با دوره کارنس بالا ، مبارزه را انجام داد.

     استفاده از سم اتریمفوس متیل (اكامت، ساتیسفار ) به نسبت ۲ در هزار تلفات معادل ۹۰% روی آفت وارد می کند.

     پرکردن دالان های فعال لاروی ( دالانهایی که دارای ترشحات هستند) با خمیر های سمی تهیه شده از سمومی مثل پریمیفوس متیل و یا کلرپیریفوس به همراه مل یا خمیر نقاشی و ۰٫۵ درصد سریش برای بهتر چسبیدن سم

    استفاده از خمیر آنتی تارلو ( زئوزران ) می تواند تلفات ۱۰۰ درصدی روی جمعیت آفت ایجاد کند. مقداری از خمیر را وارد دالان فعال نموده و سوراخ خروجی آن را با گِل یا چسب باغبانی مسدود می کنند. گاز سمی حاصل از خمیر ، داخل فضای خالی دالان لاروی را پر کرده و کرم خراط را از بین می برد .

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *