هفت خوان احداث باغ انار / خوان دوم ، اقلیم مناسب

خوان دوم ، اقلیم مناسب

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2016/06/%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D8%B3%DA%A9%D8%B1%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF-28-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-95-6-1024x768.jpg

     به اقلیمی که در آن قصد احداث باغ انار دارید توجه کنید. اگر در یکی از مناطق معروف و در جوار انارستان های انبوه قصد احداث باغ انار دارید خیلی نگران سازگاری اقلیمی نباشید . باغات انبوه موجود بهترین گواهی بر سازگاری اقلیمی میباشند. اما چنانچه در منطقه ای قرار دارید که سابقه و گستره چندانی در انارکاری ندارد، حتماً قبل از شروع به کار ابتدا از کارشناسان و بومیان منطقه در خصوص پدیده سرمای زمستان و مواردی از سرما زدگی جویا شوید.
     در میان درختان ، انار یکی از حساسترین آنها به سرما میباشد. پس اگر سابقه بومی سرما زدگی در مورد سایر درختان نیمه گرمسیری و نیمه سردسیری در محل رویت میشود و این سیکل در دوره سی سال و کمتر تکرار شده زحمت رفتن به اداره هواشناسی و جمع آوری داده های هواشناسی را به خود ندهید زیرا دیدن یعنی باور کردن.
     اما اگر شواهد قابل اتکائی از بروز سرما زدگی درختان نیافتید به نزدیک ترین اداره هواشناسی رفته و در مورد شرایط اقلیمی و سرمای زمستانه و حداقل دمای ثبت شده در دوره سی ساله و زمان و ماندگاری سرما راهنمایی بخواهید و آمارهای لازم را جمع آوری کنید. اگر داده های فوق سرمای زمستان کمتر از ۱۰- در بیشتر از ۴۸ ساعت ثبت نشده بود مطمئن باشید که از خوان اول عبور کرده اید .
      حال باید به سراغ حداکثر گرمای ثبت شده بروید . اگر اقلیم شما دمای حداکثری بالای ۴۰ درجه بطور ممتد در تابستان را تجربه میکند باید نگران عوارض ناشی از آفتاب سوختگی درخت و محصول آن باشید.
     با این توصیف چنانچه در منطقه ای هستید که احتمال سرما زدگی در آن محتمل نیست و دمای حداکثر تابستان نیز زیر ۴۰ درجه سانتیکراد بصورت پایدار میباشد ، میتوانید باغ اناری با تراکم معمولی یعنی ۷۵۰ درخت در هکتار احداث کنید . اما چنانچه دمای حداکثر بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد را بصورت ممتد در تابستان تجربه میکنید تاکید ما احداث باغ با تراکم بالا و حدود ۱۰۰۰  درخت در هکتار میباشد.

منبع: سایت انار ایران

ویرایش : مهندس موسی عسکری

0

One thought on “هفت خوان احداث باغ انار / خوان دوم ، اقلیم مناسب

  • اسفند ۸, ۱۳۹۵ at ۸:۴۶ ب.ظ
    Permalink

    با سپاس و قدردانی فراوان. مطلب مفید و ارزنده ای بود. موفق باشید.

    0
    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *