نیاز آبی درخت انار

نیاز آبی درخت انار

انار درختی است كه عمده فصل رشد و باردهی خود را در گرما سپري ميكند . لذا ، براي داشتن یک توليد اقتصادی ، برآورده نمودن نیاز آبی درخت انار ، از ضروریات باغداری تجاری می باشد.

درخت انار به تنظيم دوره آبياری حساس است . تاخير در آبیاری و يا اقدام به آبياری در زمان هاي غير ضروری ، خسارت بار بوده ، کاهش باردهی ، ریزش و ترک خوردگی میوه را بهمراه خواهد داشت .

ناحيه به شعاع ۱ متر از تنه درخت انار و عمق ۷۰ سانتيمتر از سطح زمین ، محدوده توسعه ريشه درخت انار است . لذا زمان آبیاری و حجم آب مورد نياز را باید بگونه ای تنظیم و محاسبه نمود که کل ناحیه ، سیراب شود .

آبياری با حجم كم در دفعات زیاد ، حوزه توسعه ريشه درخت انار را محدود كرده و در نتیجه درختي كوچک با باردهی اندک خواهید داشت ، ولی آبیاری منظم با حجم و دوره آبیاری مناسب ، به گسترش تاج درخت و افزایش باردهی می انجامد.

حجم آب مورد نیاز برای هر مرحله آبیاری درخت انار و همچنین دوره آبیاری ، به نوع خاک و ميزان درصد اشباع خاک بستگی دارد . خاك هاي با بافت ريز ( مانند خاک های لومی ) ، داراي ظرفيت نگهداري آب بيشتري هستند ولی خاکهای با بافت درشت ( مانند خاکهای شنی ) ، نمی توانند آب را در خود نگه دارند و آب بصورت زهكش از آنها خارج می شود.

ميزان آب قابل دسترس ( AWC ) درخت انار ، باید به اندازه ای باشد که همواره ، در محدوده ی تراکم ریشه (عمق بین ۲۰ تا ۶۰ سانتیمتر از سطح زمین ) ، آب کافی در دسترس درخت باشد.

نیاز آبی درخت انار

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *