گل دهی و گرده افشانی درختان انار / عکس

گل دهی و گرده افشانی درختان انار

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2019/03/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%DA%AF%D9%84%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1.jpg

گل دهی و گرده افشانی درختان انار

     درخت انار در طول یک فصل ۳ تا ۴ بار گل می دهد و این نکته یکی از عجایب خلقت این درخت است . گل های سری اول و دوم انار تا آخر خرداد ظاهر می شوند. کیفیت میوه های این گل ها مطلوب می باشند. اما کیفیت میوه گل های سوم و چهارم که در تیرماه بوجود می آیند به کیفیت گل های اول و دوم نبوده و اگر درخت در گل های اول و دوم به اندازه کافی بار گرفته است ،بهتر است که گل های سوم و چهارم تُنُک شوند.
     گل های انار از سن ۳ تا ۴ سالگی درخت به بعد به صورت انتهایی بر روی شاخه ها و یا اسپور هایی به طول ۱ تا ۲۰ سانتیمتر ظاهر می شوند. روی هر شاخه بارده انار ممکن است از یک تا چند گل تشکیل شود که یکی از آنها انتهایی و بقیه جانبی هستند.
کاسبرگ انار قرمز و ضخیم است که بعد از تشکیل میوه ریزش نکرده و تاج میوه را تشکیل می دهد. تعداد کاسبرگ و گلبرگ های قرمز در انار ۴ تا ۸ عدد بوده و خامه (مادگی) گل قرمز مایل به زرد است.
برخی گیاه شناسان گل های انار را خودگشن ( انتقال گرده از یک کلاله به کلاله دیگر در همان گل و یا سایر گلهای همان درخت انجام میشود) و برخی دیگر آن ها را دگرگشن (دانه گرده از روی کلاله یک گل به روی کلاله گل دیگر انتقال می یابد ) می دانند. در هر صورت این گل ها به خاطر ظاهر جذاب و نیز تولید شهد، حشرات زیادی از جمله زنبور عسل را به خود جذب می کنند. انجام گرده افشانی برای تولید میوه در انار ضروری است و این کار هم توسط حشرات و باد صورت می گیرد.
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *