محلولپاشی فروت ست بهاره درختان انار

عملیات محلولپاشی فروت ست بهاره درختان انار

     عناصر مؤثر در باروری و تولید محصول باید در جوانه گل از دوره داشت گذشته ذخیره شده باشد ، تا در فرایند تلقیح گل مؤثر واقع گردد.


     چون بعد از برداشت انار ، به دلیل خزان سریع درخت ؛محدودیت زمانی برای انجام محلولپاشی فروت ست وجود دارد و آزمایش اندوخته عناصر مؤثر در تلقیح در اندامهای درخت معمولاً انجام نمیگردد و مهمتر اینکه، در زمان متورم شدن جوانه ها و آماده شدن جوانه گل برای شکوفا شدن و تلقیح ؛ریشه فعالیت قابل توجهی برای جذب عناصر مؤثر در تلقیح را ندارد ؛ لذا محلولپاشی فروت ست برای انار قبل از گلدهی با ترکیبی از عناصر ازت و روی و بُر و همچنین کلسیم و پتاس و فسفر و مولبدین ضرورت دارد.

عنصر بُر در افزایش طول عمر لوله گرده و دانه گرده

عنصر روی در شکوفایی گل

عناصر ازت و فسفر و پتاس و کلسیم در تحرک گلدهی و رویش برگهای سالم و رشد سر شاخه ها و تکمیل فرایند تشکیل میوه مؤثر هستند .

     با توجه به موارد فوق ، محلولپاشی فروت ست برای انار بعد از بیدار شدن درختان و قبل از نمایان شدن شروع گلدهی توصیه میگردد .

     برای محلولپاشی فروت ست بهاره درختان انار پیشنهاد میگردد از ترکیبی استفاده شود که حداقل ۱۰درصد ازت ، ۸ درصد روی ، ۲ الی ۴ درصد بُر و درصدی فسفر ، آمینواسید ، کلسیم ، پتاس و مولبدین در آن وجود داشته باشد.


تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار

با تشکر فراوان از استاد حائم

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *