مبارزه با کنه در باغات انار

حشرات مضرباغ انار / مبارزه با کنه در باغات انار

مبارزه زراعی با کنه انار :

شستشوی درختان انار با استفاده از ترکیب آب و اوره و یا آب و سولفات آمونیم به نسبت پنج در هزار در اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد ، همزمان با گرم شدن تدریجی هوا و ظاهر شدن اولین پوره های کنه ها در پشت برگ درختان انار انجام شود . برای اخذ نتیجه بهتر ، بایستی هنگام محلول پاشی ، تمام اندام درخت شامل شاخه، برگ و ساقه شسته شود و فشار سمپاش به نحوی باشد که پشت برگ ها کاملاً خیس شود.

استفاده از آفت کش تنداکسیر که یک ترکیب گیاهی و ارگانیک میباشد. غلظت مصرف آن باید ۱٫۵ تا ۲ در هزار باشد و به هیج وجه غلظت بالاتر اسنفاده نشود چرا که موجب سوزندگی برگ درخت انار میشود.

در درختانی که برای کاهش خسارت آفتاب سوختگی از کائولین استفاده شود ، خسارت کنه هم کنترل میشود و نیازی به عملیات سمپاشی جداگانه جهت مبارزه با کنه انار نمی باشد.

انجام عملیات هرس درختان و حذف شاخه های زائد و بی بار ، موجب نفوذ هوا به داخل درخت انار ، انجام تهویه مناسب و آفتاب گیر شدن درخت انار شده و به کاهش جمعیت کنه ها کمک می نماید.

خاک زراعی اکثر نقاط کشورمان قلیایی می باشد ، بنابراین توصیه می شود برای جذب بیشتر و بهتر ریزمغذی ها ، از کود دامی که قبلاً با گوگرد آماده شده به همراه سولفات پتاسیم و منیزیم در داخل چالکود استفاده شود تا بافت حفاظتی برگ درخت انار ضخیم شده و در مقابل اندام های مکنده کنه ها از خود مقاومت نشان دهد و خسارت کمتری ببیند.

مبارزه بیولوژیک با کنه انار :

کنه ها دشمنان طبیعی بی شماری دارند . سن آنتی کوریده ، سن اوریوس ، کفشدوزک سیاه  ، استدودوروس و بال توری ها از جمله دشمنان طبیعی کنه ها می باشند . عدم استفاده از سموم شیمیایی در باغات انار ، موجب افزایش جمعیت این شکارگرها و کاهش شدید صدمات کنه ها خواهد شد.

مبارزه شیمیایی با کنه انار :

کنه ها زمستان را به صورت تخم و یا حشره کامل در روی پوسته و لابه لای پولک جوانه ها و در زیر خاک سپری می کنند. محلول پاشی با روغن های امولسیون شونده بهمراه یکی از حشره کش های نباتی ، قبل از بیداری کامل درختان ، می تواند تا میزان ۹۹ درصد از جمعیت آفت را کاهش دهد.

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *