فروت ست درختان انار / زمان مناسب محلول پاشی

فروت ست درختان انار / زمان مناسب محلول پاشی

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/10/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AA-%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84%D9%BE%D8%A7%D8%B4%DB%8C.jpg

زمان مناسب برای تأمین عناصر غذایی مورد نیاز درختان میوه :
عناصر عذایی مورد نیاز درختان میوه را میتوان در دو زمان به درختان تزریق نمود :
• بعد از برداشت محصول ( در مورد گیاهان خزان کننده ماننده انار بعد از برداشت و قبل از خزان برگ )
• زمان تورم جوانه ها ( زیرا در این زمان پوست نازک و قهوه ای روی جوانه ها قابلیت جذب عناصر را از طریق محلول پاشی دارد.)

محلول پاشی پاییزه درختان انار

     در اول فصل رشد ( اواخر اسفند و اوایل بهار ) بخش هوایی درخت شامل برگها و بعدا” جوانه های گُل ، فعالیت خود را با رشد سریع آغاز میکنند ولی ریشه های درخت هنوز به اندازه کافی شروع به رشد و نمو و جذب عناصر غذایی از خاک نکرده اند.
     لذا در این زمان درخت عناصر غذایی مورد نیاز خود را از ذخیره خود که در فصل رشد قبل جمع آوری کرده است تأمین می نماید. بنابراین بهترین زمان برای بالابردن ذخیره غذایی درخت ، مرحله بعد از برداشت میوه است که قسمت اعظم عناصر غذایی جذب شده از ریشه و محلول پاشی در جوانه  ها و شاخه ها ذخیره میشوند.
    محلول پاشی پاییزه درختان انار ( تغذیه برگی ) ،بعد از برداشت میوه انجام میشود . در محلول پاشی پاییزه بهتر است عناصر اصلی مورد نیاز درخت شامل ازت – روی – بر – پتاسیم و … به مقدار مورد نیاز در محلول موجود باشد .
مزایا و دلایل محلول پاشی پاییزه انار :
–       مقاومت جوانه های گل را نسبت به سرمای زمستانه افزایش میدهد.
–       عناصر غذائی موجود در محلول جذب سرشاخه ها و جوانه های گُل میشوند و غلظت این عناصر را در درخت بالا میبرند. هر چه میزان عناصر غذائی جوانه ها و سرشاخه ها بالاتر باشد مقاومت آنها نسبت به سرما افزایش مییابد.
–       محلول پاشی پاییزه در تغذیه اول فصل رشد درخت بسیار موثر است.
عناصر مورد نیاز درخت انار در محلول پاشی پاییزه
در محلول پاشی پاییزه درختان انار تأمین روی – نیتروژن ( ازت ) و پتاسیم که مورد نیاز درخت برای رشد جوانه ها در فصل بهار می باشند ، باید مورد توجه قرار گیرد .
عنصر بر موجب تورم جوانه ها  می شود لذا پیشنهاد می گردد این عنصر در محلول پاشی پاییزه زیاد مورد استفاده قرار نگیرد و در مرحله دوم محلول پاشی(  اواخر اسفندماه  و یا اوایل بهار ) از این عنصر استفاده شود .
جوانه های گل در مرحله تورم قبل از باز شدن نیاز مبرمی به عنصر بر  دارند.
مطالعات نشان میدهد که در مرحله تورم جوانه ها  عنصر بر  از سایر اندام های درخت به سمت جوانه ها مهاجرت میکنند و غلظت  عنصر بر  در این مرحله در جوانه ها چندین برابر حد معمول میباشد. بنابراین توصیه میشود علاوه بر محلولپاشی پس از برداشت در مرحله تورم جوانه ها اواخر اسفندماه  و یا اوایل بهار محلولپاشی درختان قبل از تورم جوانه ها با همان فرمول تکرار شود.

محلولپاشی بهاره درختان انار

     در اول فصل رشد ( اواخر اسفند و اوایل بهار ) بخش هوایی درخت شامل برگها و بعدا” جوانه های گُل ، فعالیت خود را با رشد سریع آغاز میکنند ولی ریشه های درخت هنوز به اندازه کافی شروع به رشد و نمو و جذب عناصر غذایی از خاک نکرده اند . لذا محلولپاشی فروت ست برای انار قبل از گلدهی با ترکیبی از عناصر ازت و روی و بُر و همچنین کلسیم و پتاس و فسفر و مولبدین ضرورت دارد.
  • عنصر بُر در افزایش طول عمر لوله گرده و دانه گرده
  • عنصر روی در شکوفایی گل
  • عناصر ازت و فسفر و پتاس و کلسیم در تحرک گلدهی و رویش برگهای سالم و رشد سر شاخه ها و تکمیل فرایند تشکیل میوه
مؤثر هستند .
     با توجه به موارد فوق ، محلولپاشی فروت ست برای انار بعد از بیدار شدن درختان و قبل از نمایان شدن شروع گلدهی توصیه میگردد .
     برای محلولپاشی فروت ست بهاره درختان انار پیشنهاد میگردد از ترکیبی استفاده شود که حداقل ۱۰درصد ازت ، ۸ درصد روی ، ۲ الی ۴ درصد بُر و درصدی فسفر ، آمینواسید ، کلسیم ، پتاس و مولبدین در آن وجود داشته باشد.

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار

با تشکر فراوان از استاد حائم

1+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *