فاصله کاشت درخت در باغات انار

فاصله کاشت درخت در باغات انار

فاصله کاشت درخت در باغات انار ارتباط مستقيم با ، اقلیم ، روش فرمدهی درختان و ماشین آلات و تجهیزات ( مكانيزاسيون ) در دسترس ، دارد .

نقش اقلیم در فاصله کاشت درخت در باغات انار :

در اقلیم گرم و خشک ، رشد درخت تدریجی بوده و به منظور تأمین سایه انداز مناسب برای میوه و پیشگیری از آفتاب سوختگی میوه انار ، بهتر است معماری کاشت طولی درختان ، متراکم ( بین ۲ تا ۳ متر ) باشد ، ولی در مناطق معتدل و مرطوب ، با توجه به رشد سریع درخت ، و به منظور پیشگیری از شیوع بیماریهای قارچی ، رعایت حداقل فاصله طولی ۳ متری درختان از یکدیگر برای ایجاد جریان مداوم هوا در بین درختان ، از ضروریات است . فاصله عرضی درختان از یکدیگر نیز در همه مناطق بایستی حداقل ۴ متر باشد تا عملیات باغداری به راحتی امکانپذیر باشد.

نقش روش فرمدهی درختان در فاصله کاشت درخت در باغات انار :

     قبل از کاشت درخت انار بایستی الگو و روش فرمدهی درختان را مشخص نموده و بر اساس آن فاصله کاشت را تعیین نمود . حداقل فاصله طولی درختان انار در الگوی تک پایه ، برای مناطق گرم و خشک ۲ متر و برای مناطق معتدل و مرطوب ۳ متر می باشد . به ازای هر پایه اضافی ، نیم متر به فاصله طولی درختان افزوده میشود .

نقش ماشین آلات و تجهیزات در فاصله کاشت درخت در باغات انار :

     سهولت در انجام عملیات داشت درختان و برداشت محصول ، از ضروریات باغداری صنعتی می باشد ، لذا معماری کاشت درختان را باید بر اساس امکانات و ادوات کشاورزی موجود در منطقه ، طراحی و اجرا نمود . فاصله کاشت درختان باید بگونه ای باشد که ادوات کشاورزی ، بتوانند بدون وارد نمودن صدمه به درخت و محصول ، به راحتی در فضای موجود بین درختان تردد نمایند .

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *