درمان آفت دهان با پودر پوست انار

درمان آفت دهان با پودر پوست انار

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/05/%D9%BE%D9%88%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-400-%DA%AF%D8%B1%D9%85%DB%8C-3.jpg

آفت دهان چیست؟

آفت دهانی در واقع زخمی سطحی، کوچک و خوش خیم است که معمولا در بافت نرم داخل دهان یا لب ها، زیر زبان و روی غشاء لثه ایجاد می شود. آفت دهان را زخم آفتی هم می گویند. اغلب اندازه ی این نوع زخم از یک سانتی متر تجاوز نمی کند .
آفت دهان معمولا زخمی گرد یا بیضی شکل، سفید یا زرد رنگ است که دورتادور آن قرمز شده باشد. ممکن است مدت کوتاهی پیش از آنکه دچار آفت دهانی شوید، محیط دهان تان دچار سوزش یا خارش شود. از طرفی، باید بدانید که آفت دهانی برخلاف تاول هایی که در اثر تب شدید در دهان ایجاد می شود یا زخم های با منشاء سرماخوردگی مثل تبخال، هرگز خارج از دهان ایجاد نشده و به هیچ وجه مسری نیستند. با این حال، این نوع زخم می تواند بسیار دردناک باشد یا بسوزد؛ به ویژه هنگام غذاخوردن یا صحبت کردن .

انواع آفت دهان

آفت دهان به سه نوع اصلی کوچک (مینور)، بزرگ (ماژور) و هرپتی فرم تقسیم می شود .
آفت کوچک
آفت کوچک شایع ترین نوع آفت است و زخم کوچک دایره ای یا بیضی شکلی است که بدون باقی گذاشتن جای زخم ظرف یک تا دو هفته بهبود می یابد. آفت کوچک داخل گونه، روی لب، زبان و لثه و در موارد نادر در سقف دهان ایجاد می شود. اکثر این زخم ها به اندازه نوک مداد است و گاهی به صورت گروهی یا خوشه ای دیده می شود. هر بار چهار تا شش آفت به صورت همزمان ایجاد می شود .
آفت بزرگ
آفت بزرگ از نوع آفت کوچک، بزرگ تر و عمقی تر است، لبه های نامنظم دارد و بهبود آن بیش از ۶ هفته طول می کشد. آفت بزرگ دهان جای زخم بلندمدتی را باقی می گذارد، در مقایسه با آفت کوچک شدیدتر است و التیام آن زمان بیشتری می برد. هر گونه آفتی که بیشتر از سه هفته در دهان باقی بماند باید توسط دندانپزشک معاینه شود. آفت های بزرگ معمولاً نزدیک لوزه ها دیده می شود و بیمار متحمل درد زیاد، به ویژه هنگام بلع می شود. هر بار معمولاً فقط یک آفت بزرگ ایجاد می شود .
آفت هرپتی فرم
آفت هرپتی فرم به بزرگی نوک سوزن است و در گروه های ۱۰ تا ۱۰۰ تایی عموماً در بین بزرگسالان دیده می شود. این نوع زخم دهانی لبه های نامنظم دارد و غالباً بدون باقی گذاشتن جای زخم پس از یک تا دو هفته بهبود می یابد .

آشنایی با علت، علائم و درمان قطعی آفت دهان و زبان

تصور می شود که آفت زبان و دهانی جزئی و ضعیف به دلیل آسیب سیستم دفاعی بدن به غشای مخاطی به وجود می آید. این آفت های دهانی می توانند در موارد زیر پدیدار شوند :
در هنگام آسیب دیدگی های جزئی مانند زمانی که به طور تصادفی زبان گاز گرفته می شود و یا به وسیله مسواک به دهان ضربه وارد می شود .
در هنگام استرس
بعد از خوردن غذاهای مشخصی
در زمان تغییرات هورمونی برای مثال در زمان های مشخصی از چرخه ی قاعدگی زنان
در هنگام کمبود مواد مغذی مانند ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک
دیگر انواع آفت دهانی می تواند به دلایل زیر به وجود بیایند :
آسیب دیدگی، برای مثال آسیب های ناشی از دندان مصنوعی و یا سایش نوک دندان ها
ویروس ها شامل ویروس هرپس سیمپلکس (تب خال) و یا وارسیلا زوستر که باعث به وجود آمدن آبله مرغان و زونا می شود .
حساسیت به غذا و یا دارو
مشکلات گوارشی مانند بیماری سیلاک و یا کورن
ترک کردن سیگار
سرطان دهان (بسیار نادر)
رادیوتراپی در اطراف سر و گردن

علائم آفت دهان

علائم زیر می تواند نشان دهنده وجود آفت دهان باشد :
زخم دردناک یا داخل دهان، روی زبان، نرمکام (بخش عقبی سقف دهان) یا داخل گونه ها
زخم گرد، سفید یا خاکستری رنگ با کناره یا لبه قرمز
آفت های شدید دهان با علائم زیر همراه است :
تب
تنبلی جسمی
متورم شدن غدد لنفاوی

درمان آفت دهان با پودر پوست انار

به عقیده متخصصان علم پزشکی یکی از روشهای گیاهی درمان آفت دهان استفاده از پودر پوست انار می باشد.
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *