تاریخچه انار در ایران

تاریخچه انار در ایران

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2016/05/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-1024x768.jpg

تاریخچه انار در ایران :

اكثر محققين نوشته اند انار بومي ايران بوده و بتدريج در مناطق آسياي مركزي تا هيماليا، خاورميانه، آسياي صغير و حوزه مديترانه گسترش يافته است. پراكندگي وسيع انارهاي وحشي در سواحل درياي خزر و همچنين جنگلهاي جلگه اي و نفاط استپي مانند جنگلهاي غرب در لرستان، كردستان، چهارمحال بختياري، فارس، بلوچستان و در دامنه هاي جنوبي البرز، در دره هاي شرق و غرب منجيل و دره لوشان تائيدي بر اين مطلب ميباشد.

آنچه مسلم است كشت انار و بهره برداري از آن از زمان باستان متداول بوده است مثلا در كتب مذهبي آمده است (به نقل از دايرﺓالمعارف بريتانيكا) كه در آئين زرتشت نيز كشت و كار درخت انار در منازل امر نيكو محسوب ميگشته و همچنين در كتيبه هاي تخت جمشيد ميتوان كنده كاريهاي بزرگ انار را مشاهده كرد و اين خود نشانه شناخت ايرانيان از انار و كشت و كار آن است . چنانچه گفته شده است ايران اولين زادگاه انار و پس از آن در نواحي آسياي مركزي و به شمال افريقا و يونان راه يافته است.

منبع:

http://www.anar-iran.ir/fa/Home.aspx

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *