انار خلیل شهر

انار خلیل شهر

     خَلیل‌شهر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر، در بخش مرکزی شهرستان بهشهر قرار داشته و در پنج کیلومتری شرق بهشهر در مسیر جاده بهشهر – گرکان واقع شده است.

     شهر کوچک و زیبای خلیل شهر در دامنه کوه جهان مورا قرار دارد. خلیج گرگان در شمال و جنگل های انبوه در دامنه شمالی کوه جهان مورا و در جنوب خلیل شهر ، چشم انداز زیبایی به این شهر داده اند .

    جمعیت خلیل‌شهر را در سال ۱۳۸۹ خورشیدی ۱۸۰۰۰ نفر و وسعت و محدوده ی شهر را برابر ۱۵۰۰ هکتار ذکر کرده‌اند.

     خلیل‌شهر ، شهر نوبنیادی است که از تجمیع روستاهای ملامحله، گت زمین، رباط، مالیکلا، کشیرخیل، عموزادمحله، علمدارمحله، رکاوند، و کلاک به‌وجود آمده‌است. قسمت اعظم جمعيت خليل شهر كه ساکن محله هاي ملامحله، گته‌زمین، رباط، مالیکلا، کشیرخیل و عموزادمحله ميباشند ، از طايفه های ایل خليل ميباشند.

تاریخچه خلیل شهر :

    به گفته ی بزرگان و براساس آنچه آنان از نیاکان خود شنیده اند ، طایفه ی خلیل از سمت خراسان به مازندران مهاجرت نموده و در روستای استاجنان در منطقه ی کوهستانی بهشهر ساکن شده و در سال ۱۱۲۰ خورشیدی (اوایل قرن ۱۲ هـ.ش)، طایفه های ایل خلیل از روستای استاجنان به محل کنونی “خلیل شهر” کوچ نمودند.

طایفه های ایل خلیل در خلیل شهر عبارت اند از:

۱- طایفه ی خلیل خلیلی

۲- طایفه ی عموزاد خلیلی

۳- طایفه ی باقری خلیلی

    این طوایف در پنج روستا شامل “۱- کشیرخیل -۲ عموزاد محله -۳ ملامحله -۴ مالیکلا -۵ گت زمین” ساکن شده و به مرور زمان گسترش یافته و به یک دیگر متصل شدند و بهمراه روستاهای رباط و کرمانی محله ، روستای خلیل محله را تشکیل دادند .روستای خلیل محله بصورت طولی و در امتداد رودی به نام اسپی رود که از سمت جنوب به شمال جریان دارد ، شکل گرفته است .

    روستاهای کلاک و رکاوند نیز که در شمال خلیل محله قرار دارند به هفت ده قبلی اضافه شده و شهر خلیل شهر را تشکیل دادند .

شغل مردم خلیل شهر :

    کشاورزی و دامداری شغل اصلی مردم خلیل شهر می باشد . برنج ، گندم و کلزا از اصلی ترین محصولات کشاورزی و انار ، هلو و مرکبات از اصلی ترین محصولات باغی خلیل شهر است .

انار خلیل شهر

     اکثر باغات انار خلیل شهر در ضلع جنوبی شهر و در دامنه کوه جهان مورا قرار دارند و انواع ارقام محلی انار در این باغات کشت میشوند . چند سالیست که کاشت ارقام تجاری انار در خلیل شهر رونق گرفته است و با توجه به زمینهای مستعد و آب و هوای مناسب ، در آینده ی نزدیک خلیل شهر میتواند قطب انار شرق مازندران باشد.

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *