ارقام انار ایران / انار ملس شهرضا

ارقام انار ایران / انار ملس شهرضا

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B6%D8%A7-1.jpg

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B6%D8%A7-2.jpg

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B6%D8%A7-3.jpg

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/01/%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B6%D8%A7-4.jpg

عبدالرضا تاکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا :
* انار در چه کشورهایی تولید می شود و ایران در تولید انار جایگاه چندم را به خود اختصاص داده است؟
کشورهای تولید کننده انار در دنیا شامل ایران، هندوستان، ترکیه، اسپانیا، چین، آمریکا، مصر، فلسطین اشغالی و افغانستان هستند که در مجموع ۱۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت با تولید ۷/۱ میلیون تن می باشد و در این میان ایران با سطح کشت ۸۵ هزار هکتار و تولید سالانه حدود ۸۸۰ هزار تن مقام اول را در دنیا دارد.
* در استان اصفهان چند هکتار باغ انار وجود دارد و سهم شهرستان شهرضا چقدر است؟
در استان اصفهان ۱۰ هزار و ۱۴۰ هکتار باغ انار وجود دارد که حدود ۱۶ درصد آن یعنی یک هزار و ۶۰۰ هکتار متعلق به شهرستان شهرضا است که از این میزان یک هزار و ۳۰۰ هکتار آن بارور و مابقی آن جدید الاحداث بوده و با تولید بیش از ۱۰ هزار تن انار مقام سوم استان را به خود اختصاص داده است.
* چند گونه انار در ایران و شهرضا کشت می شود ؟
از نظر ارقام مورد کشت در کشور ما حدود ۵۰۰ رقم انار در مرکز تحقیقات انار در یزد به ثبت رسیده است که از جمله مهمترین ارقام صادراتی می توان به ملس ساوه، رباب نیریز، شیشه کپ فردوس، نادری بادرود، ملس یزدی، قجاق قم، اردستانی ولات، بریجستانی گناباد و خزر برد اسکن اشاره کرد و در شهرستان شهرضا بیشترین ارقام کشت شده شامل ملس شهرضا، یاقوت شهرضا، مخمل شهرضا، دانه سیاه شهرضا، رباب نیریز، ملس ساه، شیشه کپ فردوس و نادری نطنز هستند.
* کدام یک از ارقام انار شهرضا در مرکز تحقیقات انار به ثبت رسیده است؟
تولید انار در شهرستان شهرضا سابقه دیرینه دارد و بعضی ارقام تولیدی آن مثل ملس و یاقوت شهرضا در رده بهترین ارقام ایران در کلکسیون مرکز تحقیقات استان یزد به ثبت رسیده است.
* میزان تولید انار در سال از باغ های شهرستان شهرضا چقدر است؟
در حال حاضر این شهرستان با دارا بودن یک هزار و ۶۰۰ هکتار باغ انار که بیش از ۵۰۰ هکتار آن با واریته های مرغوب طبق روش های نوین و استاندارد و مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار اجرا شده، سالانه بالغ بر ۲۰ هزار تن انار تولید می کند که درصد بالایی از آن به صورت تازه خوری در داخل کشور و مقداری از آن نیز به صورت میوه تازه و کنسانتره به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می شود.
* میزان برداشت انار در هر هکتار در شهرستان شهرضا چقدر است؟
اگر چه میانگین عملکرد این محصول در کشور ۱۰ الی ۱۲ تن در هکتار است ولی در شهرستان به طور متوسط ۱۵ تن محصول در هر هکتار برداشت می شود که این مرهون تلاش مستمر و بی وقفه کارشناسان در راستای ارائه آموزش های لازم به کشاورزان و رعایت کلیه اصول فنی و روش های به زراعی، اصلاح و نوسازی باغات درجه دو و سه و مبارزه تلفیقی با کرم گلوگاه است.
* پیش بینی می کنید در سال جاری چه میزان انار در این شهرستان برداشت شود؟
در سال جاری به علت افت شدید دما در فصل زمستان حدود ۵۰۰ هکتار از باغات مثمر در جنوب شهرضا در اثر خسارت سرمازدگی از بین رفت و در بقیه باغ ها به علت خشک شدن سرشاخه ها از میزان تولید سال جاری به شدت کاسته و پیش بینی می شود حدود ۱۱ هزار تن محصول امسال برداشت شود.
* در خصوص آفت کرم گلوگاه و روش های مبارزه با آن نیز توضیح دهید؟
از مهمترین آفات این محصول کرم گلوگاه است که در برخی مناطق تا حد ۵۰ درصد خسارت ایجاد کرده و با توجه به این که این آفت با روش های شیمیایی قابل کنترل نیست از سه سال قبل طرح مبارزه بیولوژیک علیه این آفت در برخی از باغ های شهرستان شروع و سال به سال توسعه یافته و در حال حاضر حدود ۵۰۰ هکتار باغات در قالب این طرح نظارت می شود که این امر علاوه بر تولید محصول سالم و عاری از سموم می تواند کمک زیادی در کنترل آفت کرم گلوگاه داشته باشد.
* مهمترین مشکلات باغداران انار در چه زمینه هایی است؟
از مهمترین مشکلات فراروی باغداران انار در حال حاضر مشکل افزایش هزینه های تولید اعم از کود، سم، هزینه برق، هزینه های کارگری و از طرفی عدم وجود قیمت تضمینی برای فروش هستند که باعث شده دلالان و واسطه گران محصول را به قیمت کم خریداری و با قیمت های بالایی به فروش برسانند و از مشکلات دیگر نبود کارخانجات صنایع تبدیلی و جانبی است.
* انار شهرضا در کشور رتبه ای داشته است؟
انار شهرضا از لحاظ تازه خوری بسیار مرغوب و در جشنواره انار سال ۱۳۸۷در تهران رتبه ی اول کشوری را احراز کرده است.

منبع:

http://sahebnews.ir

2+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *