آفت کنه قرمز پا کوتاه انار pomegranate red mite short leg

آفت کنه قرمز پا کوتاه انار

pomegranate red mite short leg

در بین کنه های انار ، کنه قرمز پا کوتاه انار ، بیشترین ضرر را به درختان انار وارد می نماید.  این کنه با تغذیه از برگهای درخت انار ، باعث زرد شدن و خشک شدن برگها و در نهایت ضعف درخت و خشکیدگی سرشاخه های انار می گردد و در صورت تغذیه از میوه باعث کوچک ماندن میوه ، بد شکل شدن و در نهایت ترکیدگی انار می گردد . کنه قرمز پا کوتاه انار یکی از آفات مهم انار است که در تمام کشور انتشار دارد .
علائم خسارت کنه قرمز پا کوتاه روی درخت انار :

شدت خسارت این کنه بستگی به درجه حرارت و ارتفاع منطقه داشته و هرچه ارتفاع کمتر باشد مقدار جمعیت و میزان خسارت افزایش پیدا می کند . در باغاتی که در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارند ، میزان خسارت به ماتب شدیدتر از باغات کوهپایه و ارتفاعات می باشد .
این کنه روی سطح زیرین برگهای گیاهان میزبان فعالیت داشته و آنها را به رنگ نقره ای و سپس زنگ زده در می آورد .
علائم خسارت این کنه در اوایل فصل چندان محسوس نیست ، زمانی که هوا رو به گرمی می گذارد ، علائم ابتدایی به صورت نقاط رنگ پریده در روی برگ درختان انار ظاهر می گردند و به تدریج با افزایش تراکم جمعیت کنه ها ، حالت خشکیدگی بروز نموده و به تدریج برگها شروع به ریزش می نمایند . در بعضی از مواقع شدت خسارت آنقدر زیاد می باشد که برگها حتی قبل از شهریور ماه ریزش نموده و درختان بدون برگ می شوند . در اواسط تابستان که جمعیت کنه در سرشاخه های درخت و روی برگها زیاد می گردد ، از فاصله دور قرمز رنگی در محل تجمع کنه ها بر روی شاخه درخت انار دیده می شود .
علائم خسارت کنه قرمز پا کوتاه روی میوه انار :

پوست میوه ها در اثر تغذیه ، در ابتدا حالت رنگ پریدگی پیدا می کند و در نهایت به رنگ قهوه ای و خشکیده در می آید و پس از مدتی بطور کلی آب میوه خشک شده و 
میوه ها کاملاً هسته ای و غیرقابل استفاده می شوند . خسارت این کنه گاهی مواقع نیز باعث ترک خوردگی میوه می گردد .
ارقام حساس به کنه قرمز پا کوتاه انار :
از نظر حساسیت ارقام نیز هرچه رقم دارای پوست نازکتری باشد ، بیشتر مورد حمله این آفت قرار می گیرد .
شکل شناسی کنه قرمز پا کوتاه انار :
رنگ کنه بالغ زنده نارنجی روشن تا قرمز و پس از بلوغ و تغذیه ، لکه های سیاه رنگ در طرفین جانبی بدن آن ظاهر می شود .
روشهای کنترل کنه قرمز پا کوتاه انار :
الف ) استفاده از دشمنان طبیعی
یکی از مهمترین عوامل موثر در کاهش جمعیت این کنه ، وجود شکارگرهای فراوان از حشرات و کنه ها در فون باغات انار است . باغات انار تقریباً یک میکروکلیمای دست نخورده می باشند و به علت اینکه کمتر عملیات مبارزه شیمیایی در آنها صورت می گیرد ، فون بسیار قوی از انواع بند پایان مفید را دارا می باشد .
ب )مبارزه شیمیایی
در صورت طغیان ، استفاده از کنه کش کلتان به میزان دو در هزار و نئورون به نسبت ۵/۱ در هزار توصیه می شود .
ج )مبارزه ارگانیک
تنها ترکیب ثبت شده و توصیه شده در باغات انار برای مبارزه با کنه قرمز انار آفت کش تنداکسیر است که یک ترکیب گیاهی و ارگانیک میباشد. غلظت مصرف آن ۱٫۵ تا ۲ در هزار هست و به هیج وجه غلظت بالاتر اسنفاده نشود چرا که موجب سوزندگی میشود.

تهیه و تنظیم:

مهندس عسکری کارشناس انار

۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *