آفت تریپس انار pomegranate thrips

آفت تریپس انار  pomegranate thrips

     تريپس حشره كوچكي است به رنگ زرد با نام علمي Thrips tabaci کلمه تریپس از دو کلمه(Thysano ) به معنی ریشک و (petera ) به معني بال مي باشد و اين اشاره به اين مطلب دارد كه حاشيه بال هاي اين حشرات داراي ريشك هاي بلندي است .

     تریپس در پرواز بسیار ضعیف است و بیشتر اوقات را در مناطق سایه‌دار روی گیاهان می‌گذارند. تريپس شبیه به پشه ریزی است که دارای رنگ زرد است. نرها به طول (۱-۹/۰ میلیمتر ) دارند ،درحالی که ماده ها طول بیشتری دارند و ۲/۱ میلیمتر می باشند. تخم های این حشرات با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند . رنگ لارو در مراحل ابتدایی تا حدودی سفید و با چشمان قرمز است و پس از تغذیه متمایل به زرد می‌شود. لارو بالغ به طور متوسط ۱ میلی‌متر طول دا رد.
علائم خسارت تریپس روی برگ درخت انار:

     تریپس ها در ابتدا به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند و با تغذیه بیشتر جمعیت خود را افزایش می‌دهند و به سطح بالایی برگ تغییر مکان می‌دهند. برگها بی رنگ و رنگ پریده می‌شوند و بین رگبرگهای فرعی (کناری) به شکلی دیده می‌شود. برگهایی که شدیداً آسیب دیده‌اند زرد می‌شوند و می‌افتند.خسارت تریپس موجب زشت و بد شكل شدن برگ ها مي شود.  خسارت روی برگهای جوان حالت نیش زدگی دارد .
     دهان تریپس ها  دارای قسمت های سوهان مانندی است که با آن برگ ها را می مکند که این عمل باعث ایجاد رگه های قهوه ای بر روی برگ ها می شود. از دیگر نشانه ها و علایم آفت تریپس  مي توان به پيچيدگي برگها ،‌ پژمردگي ،‌ ضعف ،‌ تغيير رنگ در برگها،‌ ايجاد لكه هاي نقره اي ،‌ زرد و يا قهوه اي روي برگها اشاره نمود.
علائم خسارت تریپس روی میوه انار:

     خسارت روی میوه به صورت لکه های گرد یا لکه‌های ضخیم و نامنظم فرو رفته و مشبک می باشد . این نوع خسارت معمولاً بر روی میوه‌های نرسیده و کال دیده می‌شود.
روش های مبارزه با تریپس:

  • مبارزه فیزیکی با استفاده از کارتهای زرد و آبی در هر ۵۰ متر مربع یک عدد . نکته مهم دراستفاده از کارت اینکه به ازای هر ۲ کارت زرد ۱ کارت آبی استفاده شود.
  •  مبارزه شیمیایی با استفاده از سم آبامکتین

تهیه و تنظیم:

مهندس عسکری کارشناس انار

۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *